سوالات متداول

منظور از تهاتر ملک معمولا معاوضه دو ملک با هم است. که انواع مختلفی دارد.

دریافت کد رهگیری برای معامله املاک در واقع نوعی ضمانت برای اجرای تعهدات به همراه خواهد داشت. این یعنی اینکه ملک مورد معامله بدون مشکل بوده و قرارداد آن دارای اعتبار است.

با وجود سامانه دریافت کد رهگیری املاک در سراسر کشور، با اخذ این کد از فروش همزمان یک ملک به چند نفر جلوگیری می‌شود. علاوه بر این با گرفتن این کد می‌توانید از میزان بدهی ملک به بانک یا اینکه احیانا در طرحی قرار گرفته باشد آگاه شوید.

کد رهگیری نزد مراجع قضایی دارای اعتبار است؛ پس طرفین معامله نمی‌توانند بعد از ثبت و اخد آن، در روند معامله خلل ایجاد کنند. یعنی نمی‌توانند بر روی قیمت یا موعد تحویل ملک تقلب کنند. بنابراین در چنین مواردی می‌توان با در دست داشتن قرارداد و کد رهگیری، از طرف معامله شکایت کرد.

این دو دعوی معمولا از رایج­‌ترین موارد حقوقی طرح شده در شوراهای حل اختلاف و دادگاه­‌ها در مورد املاک هستند. در تعریفی که برای خلع ید در قانون وجود دارد اینطور عنوان می­‌شود که خلع ید جهت رفع تصرف حقوقی شخص از ملکی است که فردی مدعی مالکیت آن است. اما تخلیه ملک مربوط به مورد حقوقی موجر و مستاجری است که موجر قصد خارج کردن تصرف ملک از مستاجر را دارد.

حق کسب و پیشه به صورت تدریجی و با گذشت زمان برای مستاجری که ملکی تجاری را اجاره کرده به وجود می­‌آید. یعنی شهرت کسب و کار مستاجر محل مورد اجاره را پررونق و شناخته شده کرده است.

‌املاکی که دارای چندین مالک­اند ملک مشاع نامیده می‌شوند. در این املاک تمامی مالکین در آن سهم دارند. مثلا ممکن است خانه­‌ای به وراث آن و به نسبت سهم تعریف شده به ارث رسیده باشد. امکان فروش سهم هر مالک از ملک وجود دارد اما تصرف فیزیکی آن بخش ممکن نیست.

‌رعایت چند کته مهم اما ساده در هنگام هر معاملات ملک یا مستغلات ضروری می­‌نماید:

۱. اطمینان حاصل کردن از مالکیت فروشنده بر ملک مورد معامله است.

۲. رویت سند واحد مربوطه و سنجش اعتبار سند و اطمینان از این­که ملک جهت خرید و فروش از نظر قانونی آزاد تلقی می­‌شود.

۳. بازدید از ملک و رویت همه موارد ذکر شده در قرارداد معامله ملک.

۴. تنظیم مبایعه نامه رسمی با رعایت تمامی قوانین حقوقی مربوط به قراردادهای ملکی.

باتوجه به شرایط قرارداد و استناد به بندهای آن، می­‌توانید شکایت کرده و درخواست خسارت قاتونی از طریق رای دادگاه نمایید. زمان تحویل ساختمان یکی از بندهای مهم در قرارداد پیش فروش است که باید به صورت صریح و شفاف ذکر شود. و در صورت تعدی از آن می­‌توان مبلغی به عنوان جبران خسارت برای خریدار نیز تعیین کرد.

این امکان برای هیچ کدام از طرفین وجود ندارد. در این نوع قراردادها موجر و مستاجر تا انتهای تاریخ سررسید قرارداد باید به آن متعهد بمانند. مگر این­که در طبق توافق هر دو طرف این قرارداد فسخ شود و یا ایرادی در ملک به وجود بیاید و قابل رفع نباشد.

به طور کل این شیوه از معامله ملک و به صورت وکالتی توصیه نمی­‌شود. این روش ریسک خطر بسیار زیادی در معاملات املاک و مستغلات دارد و بهتر است از این گونه خرید ملک خودداری کنید. فروش یک ملک به چندین نفر به صورت وکالتی و یا فروش ملک فروخته شده از طریق سند رسمی در گذشته از شیوه­‌های کلاهبرداری در فروش ملک به صورت وکالتی است.

توجه کنید که تمامی مالکین در هنگام تنظیم قراداد حاضر باشند و رضایت تک تک آنها اعلام و ثبت شود. لازم به ذکر است اگر یک نفر از مالکین دارای وکالت فروش از دیگر آنها باشد و یا فردی از خارج این وکالت را از همه مالکین گرفته باشد، نیازی به حضور همه مالکین نیست.

در زمان تنظیم سند معمولا بیش­تر مبلغ بهای معامله توسط فروشنده اخذ شده است و برخی مالکین ادعا می­‌کنند ارزش ملک انها بالاتر رفته و در ازای انتقال سند مبلغی از خریدار می­‌خواهند. یا هنوز نتوانسته­‌اند بدهی وام مسکن خود را جهت انتقال سند تسویه کنند.

در قرارداد منعقد شده توافقات و تعهداتی نوشته شده که یکی از آنها زمان انتقال سند در دفترخانه اسناد رسمی است. خریدار می­‌تواند در این مورد اقامه دعوی کرده و نماینده دادگاه سند انتقال را در دفاتر اسناد رسمی برطبق مندرجات قرارداد به نام خریدار امضا خواهد کرد.

تا هنگامی که تمامی مراحل قانونی انحصار وراثت صورت نگرفته حق خرید و فروش وجود ندارد. هرگونه معاملات در این زمینه غیرقانونی است. اگر زمین دارای چند ورثه باشد بدون حضور همه انها و رضایت تمامی وراث معامله فروش قانونی نیست.

خیر. خرید و فروش ملک وقفی طبق قانونی که در این باره وجود دارد مجاز نیست. و تنها می­‌توان این املاک را از طریق اجاره به غیر انتقال داد. در صورتی که از وقفی بودن ملکی اطمینان ندارید می­‌توانید از اداره اوقاف استعلام لازم را بگیرید

به علت آنکه پروسه قضایی این موضوع زمان بر است بهتر است مدیر ساختمان و ساکنین آپارتمان به توافق لازم برسند. در غیر این صورت مدیر ساختمان می­‌تواند به شورای حل اختلاف محل خود مراجعه و نسبت به فردی که از پرداخت شارژ سرباز زده اظهارنامه­‌ای تنظیم و مبلغ بدهی را نیز تعیین کند.

در قرارداد با اشخاص حقوقی از قانونی بودن اختیارات امضاکنندگان قرارداد و اعضای هیات مدیره اطمینان حاصل کنید. اساسنامه، تاسیس شرکت، موضوع کاری شرکت، شماره ثبت و اقتصادی و شناسه ملی را حتما درج کنید. اختیارات اعضای هیات مدیره، مدیرعامل را نیز در اساسنامه شرکت مورد بررسی قرار دهید تا مشکلی در این باره برایتان به وجود نیاید.

بنگاه معاملات ملکی مورد نظر باید دارای مجوز از اتحادیه مشاورین املاک باشد. بهتر است در هنگام معامله دو نفر شاهد قابل اعتماد همراه خود ببرید. دریافت کد رهگیری توسط مشاور املاک حقانیت قراداد شما را در صورت بروز اختلافات حقوقی تبیین خواهد کرد.

وام مسکن مهر یکی از انواع وام مسکن است که به طرح مسکن مهر تعلق می­‌گیرد. به علت آن­که این طرح با هدف خانه­‌دار شدن افراد کم درآمد اجرایی شده بود، با سود کم ۴ درصد و اقساط پایین به متقاضیان پرداخت خواهد شد. که این طرح در حال حاضر با افزایش نرخ وام (چیزی در حدود ۷ تا ۹ درصد) به اجرا در می­‌آید.

ساخت خانه در زمین زراعی امکان‌پذیر است، اما به شرط و شروطی که لازمه آن در ابتدای امر تغییر کاربری زمین است. اما موضوع به این آسانی‌ها نیست و نیازمند کارشناسی‌ها و طی کردن مراحلی اداری و چالش برانگیز و تبیین اهداف ساخت و ساز بر اساس معیار‌هایی‌ است که استثنائاتی را در نظر می‌گیرد.

پیرو محدودیت‌های ساخت ملک در زمین کشاورزی باید بدانید که چه مالک زمین باشید و چه خریدار، زمانی که آگاهانه و به صورت غیرمجاز این تغییر کاربری صورت بگیرد جدای از عوارضی که باید پرداخت شود، تا سه برابر قیمت زمین یا باغ به قیمت روز جزای نقدی دریافت می‌شود که این موضوع به واسطه نهاد‌های قضایی به جریان خواهد افتاد.

می‌خواهید ملک خود را ثبت کنید؟

شما می‌توانید با عضویت در وب‌سایت به‌راحتی ملک‌تان را ثبت کنید