پارکینگ مزاحم در آپارتمان و قوانین مربوط به آن

18 تیر 1403
0 دیدگاه

به دلیل افزایش چشمگیر آپارتمان‌نشینی، نیزا به پارکینگ در ساختمان بیش از پیش پررنگ شده است. از انواع مهم پارکینگ می‌توان پارکینگ مزاحم را نام برد. این نوع پارکینگ به عنوان راه‌حلی برای ایجاد پارکینگ اضافی در ساختمان ارائه شده است و لازم است افراد باید قوانین و مقررات مربوط به آن را بدانند چراکه قوانین پارکینگ مزاحم در مقایسه با پارکینگ‌های غیر مزاحم تفاوت‌هایی دارد.  

با وجود اینکه این نوع پارکینگ یک راه‌حل هوشمندانه است، اما می‌تواند مشکلاتی را نیز ایجاد کند. بسیاری افراد زمانی که می‌بینند پارکینگ یک خانه مزاحم است، از خرید آن صرف نظر کرده و به سراغ خانه‌هایی با پارکینگ معمولی می‌روند، این در حالی است که بعد از آشنایی با پارکینگ‌های مزاحم و قوانین مربوطه می‌توان به سادگی از آن‌ها نیز استفاده کرد.

از پارکینگ مزاحم به عنوان راهکاری برای وجود محدودیت تعداد پارکینگ‌ها در آپارتمان‌هایی با فضای کم استفاده می‌شود اما خود این موضوع مزایا و در عین حال معایبی دارد. با مطالعه این مقاله با این قوانین آشنا می‌شوید.

منظور از پارکینگ مزاحم چیست؟

پیش از بررسی قوانین پارکینگ مزاحم بهتر است ببینیم این نوع پارکینگ چیست و چه ویژگی‌هایی دارد. همان‌طور که گفته شد، این نوع از پارکینگ نسبت به موارد دیگر تفاوت‌هایی داشته و می‌توان به واسطه آن تعداد خودروهای موجود در پارکینگ را تعیین کرد. حداقل ابعاد پارکینگ با دهانه 2.5 متری برای عبور و مرور از استانداردهای لازم است. اگر دو خودرو کنار هم قرار گیرند، ابعاد دهانه آن باید به 4.5 متر برسد تا امکان گذر خودرو راحت‌تر باشد. طول پارکینگ نیز باید حداقل 5 متر باشد.

به بیان دیگر، برای پارک کردن یک خودرو در پارکینگ، ابعاد آن باید 2.5 در 5 متر باشد. این ابعاد باید به نحوی حساب شود که افراد برای ورود و خروج با مشکل مواجه نشوند، البته این قوانین برای پارکینگ‌های اختصاصی و غیر مزاحم است. نوع دیگری از پارکینگ‌ها با نام مشاع یا پارکینگ مزاحم وجود دارد که شرط ایجاد آن‌ها وجود فضای کافی به اندازه یک خودرو است.

 تصور کنید آپارتمانی را تهیه می‌کنید که هیچ پارکینگ اختصاصی یا مشاعی ندارد. در چنین شرایطی به سراغ سایر اهالی ساختمان رفته و با آن ها توافق می‌کنید که به یک پارکینگ اضافی نیاز دارید که به نام پارکینگ مشاع یا مزاحم شناخته می‌شود.

 پارک کردن ماشین در چنین پارکینگ‌هایی مزایای فراوانی دارد. همه به دنبال آپارتمانی دارای پارکینگ هستیم، اما اغلب تعداد پارکینگ‌ها از تعداد طبقات آن ساختمان کمتر است. قانون‌گذار، امکان قرار دادن خودرو در پارکینگ مزاحم را به عنوان راه‌حل برای چنین فضاهایی تعیین کرده است. پارکینگی با قابلیت پارک کردن دو خودرو پشت سر هم بی آن که برای سایر خودروها مزاحمت به وجود آورد به عنوان پارکینگ مزاحم شناخته می‌شود.

تنها ایراد چنین پارکینگی این است که برای خروج خودرو جلویی نیاز است خودروی عقبی از پارکینگ خارج شود. این یعنی با پارک ماشین در بخش جلویی پارکینگ، مزاحمتی برای افرادی که برای خود پارکینگ تهیه کرده‌اند ایجاد می‌شود. پارکینگ مزاحم در سند ذکر شده و دارنده مزاحمت پارکینگ نیز ابعاد و محل دقیق آن را به ثبت می‌رساند تا همه چیز طبق قانون پیش برود.

آیا پارکینگ مزاحم در سند قید می شود؟

پارکینگ مزاحم به عنوان یک اصطلاح عرفی شناخته شده و از نظر حقوقی رسمی نیست. با توجه به اختلافات به وجود آمده به خاطر پارکینگ‌های مزاحم، درج این عنوان و قوانین پارکینگ مزاحم در اسناد ملکی ساختمان ضرورت دارد، اما این مورد معمولا در اسناد قدیمی قید نشده و در چنین ملک‌هایی مشخص نیست که دارای پارکینگ مزاحم هست یا نه.

اختصاص پارکینگ مزاحم از قوانین دردسرساز شهرداری است که مالیکت آن در سند ملک نیز قید می‌گردد. این نوع پارکینگ به خاطر شیوه استفاده و شرایط مربوطه، قیمتی پایین‌تر از پارکینگ اختصاصی دارد که این خود مزیتی بسیار مهم است.

درج پارکینگ مزاحم در اسناد ملکی، حق استفاده از فضای پارکینگ و مشاعات را به فرد می‌دهد. در صورت عدم ایجاد این حق برای فرد، پارک کردن خودرو در پارکینگ تخلف به حساب آمده و دیگر اهالی ساختمان اجازه اعتراض و شکایت را خواهند داشت.

نحوه تشخیص پارکینگ مزاحم در سند

این نکته از قوانین پارکینگ مزاحم یعنی شیوه تشخیص در اسناد ملکی معمولا با دو حرف انگلیسی A و B نمایش داده می‌شود که A به معنای پارکینگ اصلی و B هم به معنای فضایی برای پارکینگ دوم یا مشاع است. اگر می‌بینید اثری از این دو حرف یا توضیحات مرتبط با آن نیست، این یعنی اجازه پارک کردن خودرو در مشاعات ساختمان وجود ندارد. در غیر این صورت می‌توان با خیال راحت از این امکان استفاده کرد.

پارکینگ مزاحم و غیر مزاحم

لازم است توضیحاتی به صورت مختصر و جهت درک بهتر قوانین پارکینگ مزاحم، در مورد انواع پارکینگ مزاحم و غیر مزاحم داده شود. پارکینگ غیر مزاحم در واقع فضایی است که همه افراد می‌توانند با خیال راحت خودرو خود را پارک کنند؛ بدون این که خودروی جلویی آن‌ها مانع عبور و مرور شود. این در حالی است که پارکینگ مزاحم جلوی یکی از خودروها قرار گرفته و هر زمان که صاحب اصلی پارکینگ مایل به عبور و مرور باشد، باید آن را جابه‌جا کند.

گاهی اوقات این که فروشنده ملزم به واگذاری خانه به همراه پارکینگ به شما است، در مبایعه‌نامه ذکر می‌شود و توصیه می‌کنیم حتما از قید شدن این مورد اطمینان حاصل کنید. امکان شکایت از فروشنده در صورت امتناع از این موضوع، وجود خواهد داشت. همچنین اگر فروشنده فضایی برای اختصاص به پارکینگ برای شما ترتیب نداده باشد، مجبور است هزینه آن را به عنوان جریمه به شما پرداخت نماید.

پارکینگ مزاحم در صورت مجلس تفکیکی

در زمان تنظیم صورت مجلس تفکیکی، تقسیمات پارکینگ هم انجام می‌گیرد. قوانین موجود برای تقسیم پارکینگ از سمت شمال غربی ساختمان به ما می‌گوید این کار جهت عقربه‌های ساعت انجام می‌شود. در واقع ابتدا پارکینگ طبقات بالایی مشخص شده و در آخر به پارکینگ‌های طبقات ابتدایی می‌رسد. این یعنی پارکینگ‌های موجود در طبقه همکف به واحدهای مسکونی طبقات بالا و پارکینگ‌های زیرزمین نیز به واحدهای مسکونی طبقات ابتدایی ساختمان اختصاص داده می‌شود.

با وجود این که استانداردهای لازم برای ساخت پارکینگ‌ها در نظر گرفته می‌شود، اما برخی واحدها با کمبود پارکینگ مواجه هستند. بنابراین، در هنگام تقسیم صورت مجلس تفکیکی برای ایجاد پارکینگ مزاحم اقدام می‌شود.

 پارکینگ در این شرایط درون سند هم قید می‌شود و مالک اجازه استفاده از فضای پارکینگ و مشاعات را خواهد داشت. اگر برعکس این باشد و پارکینگی در صورت مجلس تفکیکی برای واحدها مشخص نگردد، فرد باید بدون پارکینگ به ادامه سکونت خود در آن آپارتمان پراخته و قوانین پارکینگ مزاحم دیگر کارآمد نخواهد بود.

قانون پارکینگ مزاحم در آپارتمان

پیش‌تر هم اشاره شد که پارکینگ مزاحم در واقع محل عبور و مرور خودروها است که بعدا به عنوان پارکینگ مشاع به یکی از مالکان ساختمان فروخته می‌شود یا کسانی که به تازگی وارد آن آپارتمان می‌شوند و یا آن‌هایی که خودرویی را تهیه کرده‌اند. شاید کنار آمدن با این موضوع کمی سخت باشد و ممکن است نتوانید خودروی خود را در هر زمانی جابه‌جا کنید. در واقع برای جابه‌جا شدن خودرو باید منتظر بمانید تا خودروی مزاحم پارکینگ، آن را از پارکینگ خارج کند.

این موضوع برای مالک خودرو نیز چالش‌برانگیز است. از این رو، اگر صبر و حوصله یا وقت کافی برای انجام این کار را ندارید، پیشنهاد می‌کنیم از پارکینگ مزاحم استفاده نکنید. متاسفانه، نزاع‌ و درگیری‌های زیادی در سال‌های گذشته بر سر این موضوع رخ داده و امضای قرارداد مربوط به آن تنها منوط به توافق دو طرف است. طرفین باید ضوابط و مقررات لازم برای انجام این کار را تعیین نمایند تا در آینده مشکلی برایشان به وجود نیاید.

طبق قوانین پارکینگ مزاحم، این اعضای آپارتمان هستند که شیوه تخصیص این نوع از پارک کردن را مشخص می کنند. یعنی پارکینگ مزاحم به فرد کاندید داده می‌شود و برای افرادی است که فقط برای پارک کردن ماشین خود در شب‌ها نیازمند پارکینگ هستند یا آن‌هایی که بودجه لازم برای خرید پارکینگ اختصاصی را ندارند. در شرایطی که فرد برای این امر داوطلب نباشد، این پارکینگ به فردی که آخرین سند را به ثبت رسانده است، ارائه خواهد شد.

این سند شما را به عنوان دارنده پارکینگ مزاحم ملزم می‌کند در هر زمان که صاحب اصلی پارکینگ اختصاصی مایل باشد، خودروی خود را جابه‌جا کنید. تفاوتی ندارد این جابه‌جایی بخواهد در چه ساعتی از شبانه روز انجام شود؛ در هر صورت باید قوانین را رعایت کنید.

با وجود چنین مشکلی، این نوع پارکینگ دارای مزایایی نیز می‌باشد. مزیت پارکینگ مزاحم این است که با پرداخت هزینه‌ای نسبتا کم، صاحب فضایی برای پارک کردن خودروی خود می‌شوید. بعد از تصمیم‌گیری و رسیدن به نتیجه نهایی با ساکنین ساختمان می‌توانید جزئیات آن را وارد سند کنید. حتما این کار را انجام دهید تا شخص مقابل بعدها نظر خود را تغییر ندهد.

آیا حذف پارکینگ مزاحم ممکن است؟

خانواده‌ها و ساکنین ساختمان شاید بعد از مدتی از ارائه پارکینگ خود به دیگران پشیمان شده و به دنبال ابطال آن در سند باشند. اگر این موضوع در سند قید نشده باشد، صاحب پارکینگ اختصاصی در هر زمان می‌تواند با پارک خودروی دیگر جلوی خودروی خود مخالفت کند. در غیر این صورت، روند قانونی با توافق هر دو طرف باید طی شود که این هم بخشی از قوانین پارکینگ مزاحم است.

اغلب افرادی که آپارتمانی خریده و با این مشکل مواجه می‌شوند، در صورتی که آشنایی زیادی با قوانین پارکینگ و شیوه استفاده از آن نداشته باشند، سراغ ابطال پارکینگ مزاحم می‌روند. فراموش نکنید استفاده از پارکینگ مزاحم در یک آپارتمان دو شیوه کاملا متفاوت دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود:

  1. در حالت اول که شیوه‌ای قانونی است حتما باید وجود پارکینگ مزاحم در سند واحد مسکونی قید شود. در این صورت باید با این موضوع کنار آمد. همین مورد سبب می‌شود وجود پارکینگ برای دیگر افراد و ساکنان ساختمان معذوریت قانونی داشته باشد و شرایط لازم باید برای استفاده از آن فراهم گردد. در صورتی که شخصی بخواهد برای ابطال پارکینگ مزاحم اقدام نماید، نیازمند مراجعه به مراجع قانونی همچون اداره ثبت اسناد و شهرداری است. این سازمان‌ها همگی پایبند به قراداد اولیه آپارتمان‌ها هستند.
  2. گاهی اوقات ایجاد پارکینگ با تصمیم اهالی ساختمان و توافق آن‌ها صورت می‌گیرد و موردی در سند ساختمان قید نشده است. در این وضعیت محدودیت قانونی هم وجود نداشته و امکان حذف پارکینگ مزاحم توسط صاحب آن بسیار زیاد است. در چنین موردی، پیگیری به راحتی از راه مراجع قانونی یا توافق با سایر ساکنین برای حذف پارکینگ امکان‌پذیر است.

جمع‌بندی

این مطلب با هدف آشنایی با قوانین پارکینگ مزاحم ارائه شد. این روزها با توجه به تعدد خودروها در هر ساختمان، امکان ایجاد پارکینگ مزاحم در آپارتمان‌ها به عنوان راه‌حلی برای رفع این مشکل فراهم شده است که البته شرایطی برای پیاده‌سازی آن وجود دارد. مثلا این که حتما باید با سایر ساکنان ساختمان به توافق رسیده و آن را در سند منزل قید کنید.

 ضمنا پارکینگ مزاحم هرگز نباید مزاحم دیگر اعضای حاضر در یک ساختمان شود و صرفا برای یک خودرو در نظر گرفته می‌شود که این در مواردی شامل استثنا نیز می‌شود. امیدواریم مطالب ذکر شده برایتان مفید بوده باشد و از آن استفاده کرده باشید.

ارسال دیدگاه